גמילה מקנאביס
Search
Close this search box.

האם קנאביס חודר שליה: מידע חשוב לנשים שצורכות מריחואנה בהריון

הגמילה שלך יכולה להתחיל!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות
עם אהרון סיסו – מטפל מומחה בהתמכרויות

האם קנאביס חודר שליה זו שאלה שנשים רבות שואלות את עצמן כאשר הן נכנסות להריון, או מנסות לעשות זאת. 

השאלה הזאת בהחלט במקום, במיוחד בתקופה שלנו, שבה צריכת מריחואנה נפוצה מאוד גם בקרב נשים צעירות. 

מעבר לפופולריות הרבה של קנאביס כסם לצורכי פנאי, אסור להתעלם מהנתונים של צריכת הקנאביס הרפואי בישראל. על פי הנתונים האלה, כ-25% מהמטופלים בקנאביס רפואי ברחבי הארץ הם בגילאי 18-40. 

למעשה, הנתונים מלמדים כי יותר משליש מהישראלים ומהישראליות שנמצאים בגיל הפוריות צורכים קנאביס. זו הסיבה שהקשר בין הריון לקנאביס מעסיק כל-כך הרבה נשים צעירות. 

מחקר שנערך על ידי חוקרים מארצות הברית ומקנדה ופורסם בתחילת שנת 2020 חשף כי אחת מתוך 5 נשים צורכות קנאביס בזמן ההריון. רובן עושות זאת בשל הבחילות שמלוות את התפתחות העובר. 

מה זה שליה ומה התפקיד שלה בהריון?

השליה היא איבר שמתפתח בגוף האישה במהלך ההריון, יחד עם העובר. יש לה כמה תפקידים חשובים מאוד להתפתחות התקינה של העובר. 

התפקיד העיקרי של השליה הוא לאפשר תהליך של חילוף חומרים בין האמא לבין העובר שבבטנה. כמו כן, השליה מייצרת הורמונים ומפרישה אותם, ומגנה על העובר. 

למעשה, השליה היא הגורם ש"מתווך" בין האם לבין העובר. האמא מעבירה לשליה חמצן ומזון, והשליה, באמצעות חבל הטבור שיוצא ממנה, מעבירה את החומרים החשובים לתינוק. 

במקביל, השליה מעבירה את הפסולת שנאגרת בדם העובר אל האמא, שמפרישה אותה בדרכים הרגילות. 

למעשה, לשליה יש תפקיד חשוב מאוד בהריון, ולכן השאלה האם קנאביס חודר שליה היא שאלה חשובה מאוד שחשוב לענות עליה. 

הדרך שבה חוקרים בדקו האם קנאביס חודר שליה

למרות הרצון העז להבין לעומק את התהליכים שמתרחשים בגוף האישה והעובר לאחר עישון קנאביס בזמן ההריון, הרי שלא מבוצעים ניסויים קליניים שבוחנים את זה. 

הסיבה ברורה – אף גוף מחקרי לא ייקח על עצמו את האחריות שבניסויים כאלה, וישפיע בצורה כזאת על נשים ועל פעוטות. 

לכן, המחקרים האלה מבוצעים בשני דרכים נפוצות. הדרך הראשונה היא על ידי סקירת רוחב של נתוני לידה. בשיטה הזאת, החוקרים מתשאלים נשים לגבי השימוש שלהן בקנאביס לפני ובמהלך ההריון, ובודקים נתונים רוחביים של נשים שצרכו קנאביס לעומת נשים שלא צרכו מריחואנה סביב תקופת ההריון. 

הדרך השנייה לחקור את הקשר שבין הריון לבין קנאביס היא באמצעות ניסוי בחולדות. למרות השוני הגדול במראה החיצוני, בין חולדות לבין בני אדם יש הרבה דמיון ביולוגי, ולכן חוקרים רבים פונים לחולדות כאשר הם מעוניינים לבחון תהליכים ביולוגיים אצל בני אדם. 

המחקרים האלה גילו כי יש קשר בין עישון מריחואנה בהריון לבין גודל התינוק שנולד. על פי הנתונים, צריכת קנאביס משפיעה על גודל העובר, ועלולה להוביל ללידה של עובר קטן יותר. 

למעשה, מחקרים גילו כי נשים שעישנו קנאביס בזמן ההריון היו בסיכון גבוה פי 3 ללדת בשבוע מוקדם, או ללדת תינוק במשקל נמוך. זאת, לעומת נשים שלא עישנו במהלך תקופת ההריון. 

יחד עם זאת, החוקרים עדיין לא בטוחים כיצד התהליך הזה מתרחש בפועל. על אף שהתהליכים אינם ברורים דיו, על פי התוצאה נראה כי לשאלה האם קנאביס חודר שליה יש תשובה ברורה – כן. 

האם הקנאביס עשוי להשפיע על התינוק בהמשך החיים?

מעבר להשפעה של עישון קנאביס על הלידה ועל התינוק שנולד, חוקרים רבים מנסים להבין האם יש השפעה נוספת לעישון קנאביס בזמן ההריון. 

אחרי שהבנו האם קנאביס חודר שליה, הגיע הזמן להבין האם יש לכך השפעה על הילדים גם בטווח הרחוק יותר, במהלך ההתפתחות שלהם כילדים. 

מחקרים מגלים כי תינוקות לאמהות שצרכו קנאביס במהלך ההריון נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בסוכרת סוג 2. כמו כן, הם עלולים לפתח פגיעות נוירולוגיות, מחלות לב ויתר לחץ דם. 

מחקר אחד מפתיע, בחן את הראיה של ילדים בני 4 וגילה כי ילדים לנשים שצרכו גראס בזמן ההריון רואים טוב יותר. 

יחד עם זאת, למרות המחקר המפתיע הזה, ההמלצה של רופאים בכל רחבי העולם היא להימנע מצריכת קנאביס לפני ובמהלך ההריון. זאת, על מנת להגן על העובר. 

בשורה התחתונה, אין ספק שהמחקרים השונים עונים תשובה חיובית וברורה לשאלה האם קנאביס חודר שליה. אמנם החוקרים עדיין לא מבינים את כל התהליכים האלה לעומק, אך אין ספק שמריחואנה בהריון משפיעה על העובר. 

אם את צורכת קנאביס וחושבת להיכנס להריון, או כבר בהריון, ולא מצליחה להפסיק עם ההרגל הזה – אנחנו כאן בשבילך. 

אנחנו מזמינים אותך למלא את הפרטים כאן באתר, ומומחי הגמילה שלנו יצרו איתך קשר. אנחנו יודעים שלפעמים קשה מאוד להפסיק עם ההרגל הזה, ועוד יותר קשה להודות שאולי פיתחנו תלות מסוימת – אבל דעי שאת לא לבד. 

כמעט 1 מכל 10 צרכני קנאביס מפתחים תלות בסם הזה, וכמחציתם ייתקלו בתסמיני גמילה ברמות שונות כאשר הם ינסו להפסיק. 

יש לך את הכוח לשנות את ההרגל הזה, ולנו יש את היכולת לעזור לך למצוא את הכוח הזה. השאירי פרטים ומומחי הגמילה שלנו יצרו איתך קשר בהקדם.

האם קנאביס חודר שליה
האם קנאביס חודר שליה
שתפו עם מישהו שצריך לדעת
תוכן עניינים

הגמילה שלך יכולה להתחיל!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות
עם אהרון סיסו – מטפל מומחה בהתמכרויות

מאמרים נוספים

כדאי לדעת

מידע על קנאביס

תופעות לוואי של קנאביס

כולם יכולים להיגמל מקנאביס

האמת על התמכרות לקנאביס

איך להיגמל מקנאביס

הגמילה שלך יכולה להתחיל!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות
עם אהרון סיסו – מטפל מומחה בהתמכרויות