אחת ולתמיד: האם עישון סיגריות עוזר להיגמל מקאנביס או שזו רק פיקציה?

תוכן עניינים

הגמילה שלך מתחילה עכשיו!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות

אנשים רבים חושבים ומאמינים שעישון קנאביס בין אם באופן פסיבי ובין אם אקטיבי הוא מזיק הרבה פחות לבריאות מאשר סיגריות – טענה זו נובעת בגלל תכולת המרכיבים הפעילים הבריאים וסגולותיו של צמח הקאנביס.

למעשה, עישון ג'וינט (עשוי מצמח הקאנביס) הוא גרוע באותה מידה ממש כמו עישון של סיגריה ואף עלול לפתח מחלות ריאה שונות ובאותה הנשימה להזיק ללב.

אולי זה הרגע שהגיע הזמן לחשוב שוב על האם כדאי להמשיך לעשן. אז מה ההבדל בין סיגריה לקאביס? האם ישנו הבדל באופן הגמילה מכל אחד מהם? 

מה ההבדל בין קנאביס לסיגריה רגילה?

לא פעם כל אחד ואחת מאיתכם נחשפתם לפרסומת אשר מסבירה כמה העישון מזיק לבריאות. שתי הסיבות העיקריות הגורמות לשיעורי תמותה מהגבוהים בעולם הן: מחלות ריאה וסרטן ריאות, אשר נגרמים באחוז הגבוה ביותר, עקב עישון של סיגריות.

הדעה הנפוצה ביותר בקרב הציבור הרחב היא שלעומת עישון סיגריות, עישון של קאנביס הינו בטוח יותר ולא מזיק לבריאות הריאה. 

ובכן, ציבור מעשני הקאנביס צריך לדעת שהמרכיבים הנלווים המרכיבים את הסיגריות וגם את הקאנביס, הם זהים לחלוטין.

בעקבות כך, הסכנה לפתח מחלות ריאה וסרטן הריאות הוא זהה בעת עישון שני הסוגים. התוצאה של עישון קאנביס לאורך זמן ארוך ואף קבוע, גורם לייצור ליחה מוגברת באופן קבוע בקנה הנשימה, דבר שמוביל להתפתחות של שיעול כרוני, בדומה לעישון של סיגריה רגילה.

אנשים בעלי מחלת ריאה שנגרמה עקב עישון, נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה, כי הם פגיעים יותר למחלות ריאה נוספות כל עוד הם ממשיכים לעשן קאנביס.

עם זאת, מחקרים אינם חד משמעיים בנושא זה מפני שלא עבר מספיק זמן כדי לבחון את הנושא לעומקו.

מה ההבדל בין גמילה מסיגריות רגילות לגמילה מקנאביס?

מכיוון שאין מחקרים שאומרים באופן חד משמעי שעישון הקאנביס הוא מזיק לבריאות יותר מסיגריה רגילה. 

עולה השאלה, האם עישון סיגריה או סיגריה אלקטרונית עוזר בשביל לענות על השאלה הזו עליכם להבין שבדרך כלל, גמילה מעישון של סיגריות מתבצעת ברוב המקרים על ידי מכונים ייעודיים לגמילה מסיגריות, וכוללת תחליפי ניקוטין שונים שיכולים לסייע בגמילה, זה נעשה תוך שילוב של שינוי הרגלים ואורח חיים, וכן מתן תרופות וגם סיוע נפשי למי שצריך.

מצד שני, גמילה מקאנביס, אשר נכלל בקטגוריה של גמילה מסמים כמו גראס וחשיש לדוגמה, מתמקדים יותר בהיבט הנפשי והרגשי.

נוהגים לתת את מלוא תשומת הלב על היבטים נפשיים ורגשיים לאור הידיעה ששימוש בסמים, או כל חומר אחר אשר פועל על המוח, נובע ממקום של חוסר או חסך.

החומרים הללו לא פעם משמשים למקום מפלט מהבעיות שמקשות על אותו האדם. בגמילה מקאנביס שמים דגש על פיתוח הרגלים בריאים להתמודדות עם משברים נפשיים ורגשיים, יצירת סדרי חיים והרגלים מאוזנים שהנגמל יוכל להתמיד בהם.

לסיכום, הגמילה היא שונה משני החומרים הללו. לפיכך, זוהי פיקציה, ואין להתייחס אליה כמדע מוכח. 

הגמילה שלך מתחילה עכשיו!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות

מאמרים נוספים

כדאי לדעת

הגמילה שלך מתחילה עכשיו!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות

מאמרים שיעניינו אותך

הרצאות בנושא מודעות לצריכת קנאביס

לאורך שנים ארוכות, צריכת קנאביס נתפשה בקרב רבים כצריכת סמים לכל דבר ועניין המביאים עמם היבטים שליליים ותו לא. בשנים האחרונות, השתנתה תפישה זו לבלי