גמילה מקנאביס
Search
Close this search box.

גמילה מוויד: 3 טיפים שיעזרו לכם להשאיר את המריחואנה מאחוריכם

צרכני מריחואנה רבים מבינים שהגיע הזמן שלהם לנסות גמילה מוויד. בדרך כלל זה מגיע אחרי תקופה שבה הם מואסים בקנאביס, אבל לא מצליחים להפסיק לבדם. כך תעשו זאת נכון

הגמילה שלך יכולה להתחיל!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות
עם אהרון סיסו – מטפל מומחה בהתמכרויות

יש המון אנשים שמעשנים וויד, אפילו מדי יום ביומו, והם נהנים מחיים מלאים ועשירים. יחד עם זאת, יש לא מעט צרכני קנאביס שמוצאים את עצמם במעגל של שימוש בקנאביס בלי שהם מצליחים לצאת מזה – אפילו שהם מאוד רוצים לעשות זאת.

אם הגעת בחיים שלך למקום שבו איבדת שליטה על ההרגל הזה וקשה לך להפסיק, אולי הגיע הזמן שלך לחשוב על גמילה מוויד.

התמכרות לקנאביס – תופעה שצוברת תאוצה

בשנים האחרונות, התופעה הזאת הולכת ומתרחבת. יותר יותר צרכני וויד – בין אם כאלה שהכירו את הקנאביס כתרופה ובין אם הם עישנו מדי פעם בשביל הכיף – מבינים שהגיע הזמן לגמילה מקנאביס

למה יש אנשים שמתמכרים למריחואנה ויש אנשים שקנאביס לא משתלט עליהם ברמה כזאת? התמכרות כזאת, כמו התמכרויות רבות אחרות, הן עניין אינדיבידואלי שמשתנה בין אדם לאדם.

בשנים האחרונות, יותר ויותר צרכני קנאביס מבינים שהגיע הזמן להתחיל גמילה מוויד. יש כל מיני השערות בנוגע לסיבה שבגללה יש עליה במספר צרכני המריחואנה שמפתחים תלות כזו או אחרת בסם:

יותר אנשים צורכים קנאביס

בשנים האחרונות הקנאביס זוכה ליחסי ציבור טובים. הוא גם נכנס לתחום הרפואה, התרופות והטיפולים וגם הופך לתחביב לגיטימי וחוקי במדינות רבות בעולם.

אחרי שנים שהסם הזה קיבל יחס של סם קשה מצד המוסדות והרשויות השונים, אנחנו בפתחה של תקופה שבה יש יותר הבנה ליתרונות וללגיטימיות של השימוש בקנאביס.

אסור לנו לתת לתחיה המחודשת של המריחואנה להשכיח מאיתנו שיש לה גם צד שלילי: מחקרים שונים מציינים כי 1 מכל 10 צרכני קנאביס צפוי לפתח תלות ברמה כזו או אחרת בקנאביס – ויש מי שיפתח התמכרות של ממש.

המריחואנה חזקה יותר

תחום גידול המריחואנה צבר תאוצה אף הוא, והקנאביס של היום חזק הרבה יותר מאשר הקנאביס שהיה נפוץ בעבר.

מעבדות גידול, דשנים מורכבים, תאורה מדויקת ויצירה של זנים חדשים הביאו לכך שאחוז ה-THC, החומר הפסיכואקטיבי הפעיל בקנאביס, חזק הרבה יותר מאשר בעבר.

האם הגיע הזמן שלי לעשות גמילה מוויד?

בדרך כלל, לפני שההחלטה הזאת מתקבלת בראשם של אותם אנשים, עוברת תקופה ארוכה של אורח חיים לא מספק – ואף יותר מכך. חלק מהם מתארים תסמיני התמכרות שלא מאפשרים להם להפסיק את השימוש בוויד, או אפילו לצמצם אותו.

רבים מהם מתארים כיצד הפך הגראס למרכז החיים שלהם: הדבר הראשון שהם עשו כאשר חזרו לביתם היה להדליק ג'וינט, ושם נגמר היום. עבור חלקם, קנאביס הפך להיות ה"תחביב" היחיד, והדבר היחיד שהם עשו ברוב שעות היום.

אנחנו לא מכירים מישהו אחד שאוהב להודות שיש לו בעיה, אבל צריך להכיר בעובדות. אם אתם מרגישים שהקנאביס מנהל אתכם ולא מאפשר לכם שגרה עשירה, מגוונת ואיכותית – יכול להיות שאתם מתמודדים עם המתמכרות לוויד.

אם אתם מרגישים שקשה לכם כבר לנהל משימות מורכבות, או תחושה שאתם תקועים בשגרה שלא מתקדמת לשום מקום בגלל הקנאביס, ייתכן ואתם מכורים לקנאביס. 

ישנם משתמשי מריחואנה רבים שיוזמים הפסקות בצריכת הקנאביס מדי פעם, כדי "לנקות את הגוף". ברוב המקרים, הם עושים זאת בגלל שהם מרגישים שהגיע הזמן לעשות זאת. בגלל שהגוף שלהם מאותת להם להפסיק. עבור אחרים, הגוף לא מסוגל לעשות זאת.

בשורה התחתונה, כדאי לך לשאול את עצמך שאלה אחת פשוטה:

האם הקנאביס מסב לי כיף והנאה, או שאיבדתי שליטה וקשה לי להפסיק עם צריכת הקנאביס?

חשוב להגיד זאת כבר כעת: אם אתם מנסים גמילה מוויד כבר תקופה אך בלי הצלחה, יכול להיות שכדאי לכם לקבל עזרה מקצועית.

איך  מתנקים מגראס?

הניסיון מראה שתמיד עדיף למצוא דרכים לצמצם את התלות בוויד עוד לפני שההתמכרות הופכת להיות קשה מדי. במאמר הזה נציין כמה דרכים שיעזרו לכם למנוע את המצב שבו הגוף שלכם מאותת כי הוא תלוי בקנאביס.

צמצמו חומרים נוספים

צרכני מריחואנה רבים מעשנים קנאביס ביחד עם טבק. לעתים, הגוף מפתח התמכרות לטבק ולא לחומרים הפעילים בקנאביס, אך למשתמש קשה לראות את ההבדל. מבחינתו, הגוף רוצה כל הזמן עוד שאכטה. הוצאת הטבק מהמשוואה יכולה לצמצם את התלות ולבטל אותו לחלוטין, במקרים מסויימים. 

בעיה נוספת היא שמשתמשי קנאביס רבים קונים מריחואנה במקומות שונים. כאשר הקנאביס לא נמכר במקום גידול מסודר ומפוקח, לא ניתן לדעת אם עורבבו בו חומרים נוספים.

לעתים, המגדלים או הסוחרים מוסיפים כל מיני חומרים, לעתים חומרים כימיים שאינם טבעיים, כדי להגביר את התחושה לאחר העישון, וכדי שהצרכנים יחשבו שמדובר ב"חומר חזק".

ממש כמו בצריכת קנאביס עם טבק, גם במקרה של צריכת חומרים עם תוספים כאלה ואחרים עלולים לגרום לתלות של הגוף והנפש. 

אמצו תחביבים בריאים

פעמים רבות אנחנו פונים לקנאביס בשביל ליהנות יותר מהחיים, לצחוק יותר ולראות את העולם דרך משקפיים ורודות יותר. אחת הסיבות לכך היא שצריכת קנאביס מעודדת הפרשת אנדורפינים וסרטונין למוח – חומרים שגורמים לתחושות חיוביות.

גוף האדם משחרר את החומרים האלה גם במצבים אחרים, לדוגמא כאשר אנחנו עושים ספורט. למעשה, אם תכניסו לחיים שלכם הרגל לעשות ספורט באופן קבוע, הגוף שלכם יפריש הורמונים שונים שיגרמו לכם להתעודד באופן טבעי בלי צורך בצריכה של סמים כאלה ואחרים

צאו לריצה בשביל גמילה מוויד
צאו לריצה ומלאות את הגוף באנדורפינים, במקום קנאביס

אגב, גם מדיטציה, כמו מיינדפולנס לדוגמא, יכולה לעזור. 

שתו כוס מים

זה אולי נשמע קצת מוזר, אבל זה יכול לעזור: בכל פעם שאתם רוצים לעשן או לצרוך סמים – פשוט קחו כוס מים ושתו אותה. כך תוכלו להשיג 2 דברים: תהיה לכם הפסקה קבועה בין הרגע שאתם אומרים לעצמכם שהגיע הזמן לצרוך סמים ועד הרגע שתעשו זאת בפועל. במקביל, שתיית כוס מים, בניגוד למשקאות ממותקים לדוגמא, נותנת לנו תחושה של ניקוי. 

כל אלה יכולים לעזור לכם להימנע מצריכת קנאביס, לפחות לכמה רגעים – וזה לכשעצמו כבר ניצחון קטן. 

קבלת עזרה לגמילה מוויד

הטיפים שפירטנו כאן למעלה יכולים לעזור, אבל ישנם לא מעט משתמשי קנאביס שלא יוכלו להסתפק בהם. הם זקוקים לעזרה מקצועית לגמילה מוויד. 

אף אחד לא אוהב להודות שיש לו בעיה, אבל צריך להכיר בעובדות. אם אתם מתקשים לנהל סדר יום תקין בלי לצרוך קנאביס, אם אתם יותר ויותר מתקשים לבצע פעולות מורכבות או להתרכז כפי שהייתם מסוגלים לעשות בעבר – ייתכן כי עליכם לחשוב על גמילה מוויד. 

גמילה מוויד
צילום תקריב של אישה שמגלגלת ג'וינט של קנאביס
שתפו עם מישהו שצריך לדעת
תוכן עניינים

הגמילה שלך יכולה להתחיל!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות
עם אהרון סיסו – מטפל מומחה בהתמכרויות

מאמרים נוספים

כדאי לדעת

מידע על קנאביס

תופעות לוואי של קנאביס

כולם יכולים להיגמל מקנאביס

האמת על התמכרות לקנאביס

איך להיגמל מקנאביס

הגמילה שלך יכולה להתחיל!

טיפול פרטני בשיטת ה-CBT המוכחת כיעילה בטיפול עם התמכרויות
עם אהרון סיסו – מטפל מומחה בהתמכרויות